Stanování s dětmi: průvodce do začátku

stanujeme s dětmi

Chystáte se s dětmi pod stan? Není se čeho bát. Naopak! Stanování s dětmi je skvělá příležitost jak zažít společně nová dobrodružství v těsném spojení s přírodou. Určitě na to budete dlouho vzpomínat! Pokud se vydáváte s dětmi stanovat poprvé, jistě oceníte pár konkrétních rad a tipů, jak na to, vše s ohledem na pohodlí, které je i pod stanem potřeba mít. Tady jsou.

Kdy začít stanovat s dětmi

S prvním stanováním je dobré počkat, až budou dětem alespoň 3 roky. Některé děti ještě mívají mezi 2. a 3. rokem noční děsy a ty je dobré zvládat v domácím prostředí. Děti 3+ jsou už samostatnější a s bojovými podmínkami ve stanu si poradí snadněji. Jestli si chcete být 100% jistí, že to děti zvládnou, postavte si stan na zahradě a zkuste si to raději nanečisto.:) To samé platí i pro spaní ve spacáku, které ke správnému stanování patří. Nanečisto si mohou děti spánek ve spacáku zkusit i ve své postýlce. Určitě takovou přípravu před výpravou do přírody ocení a vy budete rádi, že s ním mají první zkušenosti za sebou.

Výběr stanoviště

Při výběru lokality je důležité vybrat takový kemp, který je přizpůsobený potřebám rodin s dětmi. Určitě se vyplatí udělat si dopředu menší průzkum a přečíst si o kempech reference. Samozřejmostí by měly být umývárny a WC a jejich přiměřená vzdálenost od stanovací plochy, zázemí pro mytí nádobí, případně kuchyňka s vařičem, nebo s pračkou, pokud se chystáte v kempu strávit víc než pár dní. 

Hlavně v létě přijde vhod vodní plocha vhodná ke koupání, občerstvení, dětské hřiště, ohniště, sportoviště, nebo dokonce animační programy. V kempu by se měl nacházet dostatek rovinatých ploch a také vzrostlých stromů, které vám poskytnou pro vaše stanoviště dostatek stínu. Pokud se v dochozí blízkosti kempu nebo v něm nachází malý obchůdek s potravinami pro doplnění zásob, tím lépe. 🙂

Po příjezdu do kempu hledejte rovinaté a dobře zastíněné stanoviště spíš na okraji v blízkosti umýváren a WC. Noční klid bývá zejména v českých kempech spíš přáním než realitou. I proto je dobré vybírat kempy, kde se taková pravidla opravdu dodržují (reference!).

stanovani s detmi 1

Co zabalit s sebou

Před samotným stanováním je potřeba se dobře připravit. Hodí se mít v šuplíku pro takové příležitosti stálý seznam. Budete tak mít jistotu, že na nic nezapomenete a s přibývajícími zkušenosti ho můžete aktualizovat. Nejprve ze všeho ověřte, že stanování přeje předpověď počasí. Déšť a vítr vám ho mohou pořádně znepříjemnit. Máte-li vybranou lokalitu (příp. máte-li už v kempu rezervaci) a navíc i předpověď počasí vyznívá příznivě, vrhněte se na balení. 

Tady je seznam věcí, které si s sebou zabalte:

 • Přiměřeně velký stan (ideálně takový, který umíte složit)
 • Karimatky (co osoba, to karimatka, nejlepší jsou ty samonafukovací)
 • Spacák (platí to co pro karimatku)
 • Svítilna, čelovka nebo baterka
 • Skládací stůl
 • Skládací křesílka
 • Pikniková deka
 • Hořák a malá plynová bomba (k dostání v outdoorových obchodech)
 • Sirky nebo zapalovač
 • Základní kempingové nádobí (hrnečky, talířky, malý hrnec, příbory, nůž)
 • Zásoba pitné vody
 • Trvanlivé potraviny
 • Lékárnička
 • Malá sekyrka a papír na podpal (chystáte-li se založit oheň na opékání buřtů)

Oblečení si sbalte do cestovní tašky, ve které se budete ve stanu snadno orientovat. Nezapomeňte v létě na plavky, krém na opalování, pokrývku hlavy, repelent (nebo lapač hmyzu) a rychleschnoucí ručníky. Hodí se i pevný provázek, ze kterého si uděláte provizorní šňůru na prádlo, a několik kolíčků k tomu. Kdo má rád ve stanu pořádek, přibalí si i malý smetáček a lopatku. Oblečení balte s rozumem, zabalte raději to funkční, které dobře saje pot a rychle schne. Tady platí, že méně je více a po příjezdu domů tuhle taktiku určitě oceníte.:)

Zapojte do přípravy děti. Můžete balit společně nebo nechte děti odškrtávat věci ze seznamu.

Stravování a vaření

Během stanování s dětmi je stravování o něco náročnější. V rámci průzkumů kempů je dobré si zjistit, zda je v nich k dispozici obchod, kam si můžete ráno dojít pro čerstvé pečivo, koblihu nebo jogurt. Některé kempy nabízejí v rámci svých stravovacích zařízení snídaně. Obědy můžete naplánovat během výletů v restauracích a večeře můžete s dětmi připravit v kempu. Trvanlivé potraviny z doporučeného seznamů věcí by měly obsahovat zejména svačinky pro děti jako jsou kapsičky, sušenky, křupky, sušené ovoce, oříšky, které děti ocení, když je honí mlsná. Při manipulaci s ohněm a hořákem buďte nanejvýš obezřetní a dbejte na zvýšenou bezpečnost a návod k použití.

stanovani s detmi

Noc a usínání

Atmosféra v nočním kempu a usínání ve stanu bude pro děti vzrušující. Pomozte jim vytvořit si ve stanu příjemné a bezpečné prostředí. Přibalte s sebou jejich oblíbený polštářek nebo plyšovou hračku. Můžete společně před spaním číst knížku, vyprávět si příběhy nebo poslouchat okolní zvuky. Spací pytle by měly být pohodlné, dostatečně velké a jejich komfortní teplota by měla být dostačující i nad ránem, kdy bývá nejchladněji. Největším dobrodružstvím bude pro děti stejně to, že mohou výjimečně chodit pozdě spát, pozorovat hvězdy a opékat buřty na ohni. Na noc nezapomeňte všechny věci včetně bot schovat do stanu nebo auta. Jen tak zůstanou suché a ráno nebudete nemile překvapení.

Nezapomenutelné zážitky

Stanování bývá pro děti velmi silným zážitkem, který si dlouho pamatují. Dopřejte jim tohle nezapomenutelné dobrodružství a užijte si ho společně. Děti se v kempu velmi rychle rozkoukají, najdou si nové kamarády, zažijí spoustu nových situací a získají nové zkušenosti. Nechte si do začátku se stanováním poradit, nepodceňte přípravu a nezapomenutelná dovolená s dětmi pod stanem vás nemine. 

V e-shopu Druhé kolo najdete hračky, ze kterých sice už někde děti vyrostly, jinde ale ještě mohou udělat hodně radosti. Jsou v super stavu, připravené dělat radost dál. Kromě toho také píšeme blog o všem, co nás zajímá a baví. Pravidelně vám přinášíme tipy a inspiraci na různá témata, která souvisí s dětmi, hračkami a udržitelným životním stylem. Sledujte nás na sociálních sítích nebo odebírejte naše novinky pro další inspirativní obsah, tipy na hračky a aktuální novinky v e-shopu.

Další články