Re-use: co to je a jaké re-use projekty nás baví

co je re-use

Slovo „Re-use“ začínáme kolem sebe slýchat čím dál častěji. Doslovný překlad z angličtiny je “pře-použít” a přesně o tom to je. Naše konzumní společnost si čím dál víc uvědomuje, že neomezená spotřeba vede do slepé uličky. Díky za to! Smyslem „re-use“ je využít to, co je ještě funkční a může svou užitnou hodnotu plnit dál a déle. Tahle myšlenka se stala podstatou mnoha center, sdružení a projektů, které se “pře-používáním” zabývají. Přinášíme vám výběr těch, které zaujali nás.

Kam s ním

Kam s ním je neziskový projekt spolku Ukliďme Česko. Jeho cílem je pomoct vám najít rychle a snadno místa ve vašem okolí, kde se můžete „legálně zbavit“ věcí, které už nepotřebujete (např. běžného odpadu z domácnosti, prošlých léků, pneumatik, starého elektra, baterií, světelných zdrojů, velkoobjemového odpadu, nebo třeba i nebezpečného odpadu). Jednou z „kategorií“ je i Re-use, díky které pošlete dále ještě využitelné a funkční věci. Nás zaujala i kategorie Cirkular, kam patří třeba použité papírové krabice, nákupní tašky nebo výplň balíků.

V interaktivní mapě najdete různé typy sběrných míst jako jsou re-use centra, kontejnerová stání, místa sběru oblečení, zpětného odběru pneumatik, sběrné nádoby na baterie atd. Mapa obsahuje přes 50 000 odběrných míst a další průběžně přibývají. V aplikaci je vám k dispozici i provozní doba sběrných středisek nebo míst zpětného odběru, včetně možnosti navigace. 

Re-use centrum Kabinet

KABINET CB je českobudějovické re-use centrum, kde se toho děje víc. Z rozbitých věcí tvoří věci opět funkční,  dávají nový život a funkci nábytku, ale i jiným předmětům, které se pod jejich šikovné ruce dostanou. Provozují také veřejnou dílnu coby podporu kutilů a offline relaxu a širokou paletu kurzů, během kterých se naučíte třeba čalounit židli nebo dát nový lesk starému stolu. V e-shopu pak můžete centrum podpořit nákupem některého z renovovaných kousků, které dílnou prošly a které se vrací zpět do života. A kromě toho pořádají v Českých Budějovicích i RE-USE festival, který propojuje téma re-use a upcyklace s uměním a řemeslem.

Opravárna

Opravárna je největší síť odborných servisů i drobných opravářů v ČR. Je na vás, zda zvolíte profesionální servis nebo hobby opraváře. Smysl je stejný. Prodloužit životní cyklus věcí, které se sice momentálně trochu pokazily, ale určitě nejsou na vyhození a pár šikovných rukou je dokáže dát znovu do pořádku. Ať už je to fén, pračka nebo kolo, nechat opravit si můžete skoro vše.

Postup je jednoduchý. Vyberete kategorii výrobků, vyplníte adresu, popíšete závadu a zvolíte okruh, ve kterém si chcete opraváře vybrat. Za drobný poplatek se váš požadavek rozešle opravářům, kteří splňuji zadaná kritéria. Je na vás, kterého pak zvolíte. Domluvíte se na předání a na úhradě za opravu. Na závěr nezapomeňte pana opraváře ohodnotit, aby se na něho mohli obracet i další zákazníci.

co je re-use 1

Nilmore Clothing

Nilmore Clothing je značka plně cirkulárního oblečení. Ostravský projekt nabízí alternativu všem, kdo mají rádi módu a zároveň řeší dopady její výroby na životní prostředí. Cirkulární oblečení jednoduše po jeho obnošení vrátíte na sběrné místo zpět prodejci, který ho zrecykluje a vyrobí z něho oblečení nové. Geniální. To vše je možné díky úplně novému textilnímu materiálu, který vychází z PLA. To je biologicky plně odbouratelný materiál vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu nebo z cukrové třtiny. Z takového materiálu se vyrábí například sáčky a do textilního odvětví se dostal až postupným vývojem a modifikací. Dnes má značka Nilmore certifikované 3 druhy materiálů a na trhu jsou v prodeji první kousky oblečení pro dámy i pány.

Tak trochu jiný sekáč

Tak trochu jiný sekáč je pražský nadčasový second hand oblečení, kde najdete prémiové kousky z rozšířených a oblíbených řetězců jako je H&M, Zara, Mango, Reserved, apod. Cíl je zřejmý. Zamezit „fast fashion“ a vracet pěkné kousky oblečení zpátky do oběhu. Fungují na systému tzv. provizního prodeje. V praxi to znamená, že jim nepotřebné oblečení předáte a TTJS se postará o to, aby si našlo nového majitele. To obnáší jeho vyprání, vyžehlení, vyfocení a vystavení na e-shop. Tam můžete najít opravdu moderní, trendy a aktuální výběr oblečení a obuvi. Můžete navštívit i jejich kamennou pobočku, kde si můžete oblečení i vyzkoušet. 

co je re-use

Druhé kolo

Hrdě můžeme jedním dechem dodat, že myšlenka přepoužívání je podstatou a DNA Druhého kola. Fungujeme podobně jako Tak trochu jiný sekáč, jen oblečení vyměňte za hračky. Je-li vám tato myšlenka blízká, podporujte takové projekty, protože dělají dobrou věc. A pokud takový projekt ve svém okolí nemáte, můžete se zasadit o to, aby vznikl. Co vy víte, třeba to bude fajn podnikatelský plán, který bude naplňovat nejen vás, ale i vaše široké okolí. Něco o tom víme. 😉

Podívejte se na aktuální nabídku hraček v Druhém kole, třeba vám některá z nich padne do oka. Uděláte tím radost nejen obdarované nebo obdarovanému, ale také naší planetě. Přispějete tím k ochraně přírodních zdrojů, které by jinak byly potřeba na výrobu něčeho nového. Dávejte hračkám další život.😉

Další články