Kreativní hračky: proč je dětem pořizovat a k čemu jsou dobré

kreativní hračky

Dětská hra a hračky mají velký vliv na vývoj dětí a jejich schopnost tvořit a přemýšlet kreativně. Správně zvolené kreativní hračky dětem pomáhají rozvíjet jejich fantazii, logické myšlení a manuální zručnost.

Proč si děti hrají

Hry a hraní jsou pro celkový vývoj dětí nesmírně důležité. Podporují jejich fyzické, kognitivní, sociální a emoční schopnosti. Prostřednictvím hry si děti rozvíjí jemnou i hrubou motoriku, učí se řešit problémy, zlepšují kritické myšlení a kreativitu. Interakce s ostatními dětmi během hry posiluje jejich sociální dovednosti, jako je spolupráce a empatie, zatímco předstírací hry je naučí zpracovávat a vyjadřovat emoce. Kromě toho hraní přispívá k jazykovému rozvoji a poskytuje dětem prostor pro relaxaci a snížení stresu.

Kreativní hračky a jejich druhy

Z opravdu široké nabídky na trhu máme na výběr nespočet kreativních hraček a může se tak stát, že se v nich špatně zorientujeme a budeme váhat, které kreativní hračky jsou vhodné právě pro naše děti. Rozdělili jsme je proto do tematických skupin a každou z nich popisujeme z hlediska jejich přínosu pro rozvoj dětí.

1. Stavebnice a konstrukční hračky

Stavebnice a konstrukční hračky jsou oblíbené sady dílků různých barev a tvarů, které děti sestavují podle návodu nebo své vlastní fantazie. Děti se díky nim učí základy fyziky, matematiky nebo programování. Kromě toho si rozvíjí sociální dovednosti, trpělivost, vytrvalost a představivost. Patří sem třeba velmi oblíbené Lego a další stavebnice vyrobené většinou z plastu nebo dřeva.

kreativní hračky
2. Umělecké a tvořivé sady

Součástí takových sad jsou pastelky, barvy, papíry a jiné doplňky pro tvoření, kterém dětem dávají prostor vyjadřovat svou kreativitu prostřednictvím kreslení a malování. Modelovací hmoty nebo hlíny a písky podporují jejich manuální zručnost, kdy z nich děti tvoří trojrozměrné objekty podle modelu nebo své vlastní fantazie.

kreativní hračky
3. Role-play hračky

Tyto hračky dětem umožňují hrát různé role. Jsou to třeba dětské kuchyňky, sady nářadí nebo doktorské kufříky, které rozvíjí jejich sociální dovednosti a představivost. Děti si mohou hrát na různé profesní role a vytvářet scénáře, do kterých zapojují další kamarády nebo členy rodiny. Role-play hračky  také pomáhají dětem lépe porozumět světu kolem nich.

4. Hudební hračky

Dětské hudební nástroje jako jsou třeba klávesy, xylofony, bubny nebo kytary pomáhají dětem objevovat hudební talent a rozvíjet rytmické cítění. Hudba je skvělým způsobem, jak v dětech probudit kreativitu, navíc jim přináší radost; ať už z tvoření vlastních melodií nebo z reprodukce těch oblíbených.

5. Puzzle a hlavolamy

Puzzle různých obtížností pomáhají dětem rozvíjet logické myšlení a trpělivost. Mechanické hlavolamy jsou pro ně výzvou, která je přinutí přemýšlet mimo zažité vzorce a experimentovat. Děti se díky tomu učí řešit problémy a hledat řešení.

kreativní hračky
Proč dětem pořizovat kreativní hračky

Inspirovali jsme vás? Suma sumárum, kreativní hračky jsou skvělé, protože:

  • Jsou určené pro nestrukturované hraní, během kterého podporují rozvoj fantazie a představivosti.
  • Stimulují intelektuální růst.
  • Posilují schopnosti řešit problémy.
  • Rozvíjí logické myšlení.
  • Podporují emoční a sociální rozvoj.
Vyberte ty správné

Výběr správných hraček má velký vliv na vývoj dětské kreativity a fantazie. Vyplatí se proto věnovat takovým hračkám pozornost. Kreativní hračky děti nejen zabaví, ale zároveň v nich probudí a podpoří schopnosti, které přispívají k jejich rozvoji ve všech směrech. Dejte dětem prostor objevovat svět i sebe prostřednictvím kreativních hraček.

Kromě toho, že píšeme tento blog, provozujeme také e-shop Druhé kolo, ve kterém najdete hračky pro děti, které sice už někde dosloužily, ale jinde mohou udělat ještě hodně radosti. Jsou ve velmi dobrém stavu, kvalitní, moderní a za výhodnou cenu. Přejděte do našeho e-shopu a přesvědčte se.

Další články