Jak zabavit děti na jaře venku

hry pro děti venku

Staré známé pořekadlo říká „březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem“. Kdysi bývaly zimy delší a mrazivější. Současné zimy už takové až na výjimky nejsou. Jarní počasí nás díky svým slunečným dnům táhne ven, na procházky, na hřiště, do parku nebo na zahradu. Příroda se probouzí a my s ní. Hledáte tipy na to, jak zabavit děti venku? Tady jich pár přinášíme. Nechte se inspirovat.

1. Hry a sport

S příchodem jara se společně s dětmi nemůžeme dočkat, až začneme trávit víc času venku. Hra se po zimě přesouvá z domova ven, kde máme pestřejší možnosti zábavy. Míčové hry doma nejsou dobrým nápadem a děti se jich nemůžou dočkat. Kopání si míčem, střílení na branku, vybíjená, basketbal nebo třeba jen házení tenisáku vašemu čtyřnohému kamarádovi. U větších dětí sáhněte po frisbee. Dopřejete pohyb na zdravém vzduchu nejen jim ale i sobě a navíc se skvěle zabavíte a uvolníte. Vytáhněte švihadlo nebo ukažte dětem, jak jste jako malá skákala s kamarádkami přes gumu. Pamatuje si na podbíhačku? Znají ji vaše děti? Oblíbené jsou klasické koloběžky, kolo nebo brusle. Zapinkat si můžete líný tenis nebo badminton. Pohyb vám zvedne náladu a zlepší fyzičku. Hrát si a sportovat můžete na zahradě, v parku, na ulici nebo na veřejném sportovišti. Tak hurá do toho!

2. Výlety

Výlety jsou skvělou náplní volného času o víkendech, kdy by si měly děti nejen odpočnout, změnit prostředí, něco nového se dozvědět a zažít. Ty po blízkém nebo vzdálenějším okolí jsou skvělým způsobem, jak tohle všechno skloubit. Navíc se děti seznámí s místem, kde žijí. Nemusíte jezdit daleko. Podívejte se do turistické mapy nebo průvodce a vytipujte si přírodní nebo turistické zajímavosti, za kterými se vydáte. Hledejte rozhledny, zříceniny, malé lokální zoo, naučné stezky, vyhlídky, skály nebo jiné zajímavosti. Naplánujte během výletu návštěvu dětského hřiště nebo cukrárny, aby děti věděly, že se kromě výlet můžou těšit na něco konkrétního. A když vyrazíte na výlet vlakem, už samotná cesta se stane pro děti krásným zážitkem.

jak zabavit děti na jaře venku

3. Pomoc na zahradě

Nebojte se děti zapojit na zahradě a seznamte je se všemi úkoly a činnostmi, kterým je potřeba se na jaře na zahradě věnovat. Mohou vám pomoct vyhrabat suchou trávu z trávníku, ostříhat suché traviny, odnášet nebo je odvážet na kolečku na kompost. Dejte dětem úkol a nechte je být za něj zodpovědné. Samozřejmě ho přizpůsobte věku dětí. Budou pyšní na to, že úkol zvládly. Z ostříhaných větví stromů nebo keřů si udělejte „vidli“ na buřty, které si můžete po náročném dni na ohni upéct. Naučte děti bezpečně zakládat v přírodě oheň. To je bude určitě zajímat. Děti můžou na zahradě také hledat šnečí ulity nebo berušky, které začínají opouštět své zimní úkryty. A když nemáte zahradu, můžete s dětmi začít pěstovat ze semínek sazeničky, založit na balkóně malé pařeniště nebo zasadit jarní cibuloviny a společně sledovat, jak rostou, kvetou a voní.

jak zabavit děti na jaře venku

4. Úklid přírody

Zjara také probíhají na spoustě místech akce, které mají za cíl uklidit po zimě přírodu a vyčistit ji od odpadků. Zkuste se zeptat ve vašem městě nebo vesnici, jestli náhodou taková akce neprobíhá i u vás. Nejenže pomůžete s úklidem, bude to i skvělá příležitost potkat se sousedy. Děti mohou potkat nové kamarády nebo strávit čas s těmi, které už mají. Nezapomeňte se vybavit kvalitními rukavicemi. Pytle na odpadky a kontejnery většinou zajišťují pořadatelé. O těchto akcích se můžete dozvědět ze sociálních sítích, z informačních tabulí vašeho městského nebo obecního úřadu nebo z lokálních novin. Strávíte odpoledne na vzduchu a navíc budete mít dobrý pocit z toho, že jste pomohli přírodě ve vašem okolí a udělali si svět kolem sebe o kousek hezčí.

5. Knížky a deskovky

Když počasí venkovním hrátkám zrovna nepřeje, je dobré mít záložní plán, jak naložit s volným časem. Tím můžou být knížky, deskovky nebo pohybové hry na doma, o kterých jsme psali tady. I doma se dá zažít hodně legrace a i když se po zimě těšíme ven, počasí někdy neporučíme. Ať už jsme doma nebo venku, hlavní je, že jste spolu. Tak si ten volný čas na jaře krásně užívejte.

Druhém kole najdete hračky, ze kterých už někde děti vyrostly, jinde ale ještě mohou udělat hodně radosti. Jsou v super stavu, naprosto funkční, moderní a kvalitní. Dávejte spolu s námi hračkám další život. Budete z toho mít dobrý pocit a navíc uděláte radost nejen dalším dětem, ale také naší planetě. 🙂

Další články