Co je bezobalová domácnost a jak s ní začít

bezobalová domácnost

Koncept bezobalové domácnosti je moderní a udržitelný způsob hospodaření, jehož cílem je generovat buď žádný odpad nebo jen jeho minimální množství a vše co se stává odpadem buď přepoužít nebo ekologicky zlikvidovat. Bezobalová domácnost je životní styl celé rodiny. Ač se to může zdát velmi složité, začít žít bez obalů není náročné a my vám v tomto článku poradíme jak a kde začít.

Kde se vzal koncept “Zero waste”

Koncept domácností “bez obalů” známý také pod názvem “zero waste” vznikl na Novém Zélandu. Právě tam se rozšířil do menších měst a odtamtud se dostal až do USA díky lidem, které koncept zaujal a chtěli ho v USA zpopularizovat. První zero waste konference, která se konala právě na Novém Zélandu. V roce 2003 následovalo založení Mezinárodní aliance pro zero waste, jejíž cílem je vytvářet a definovat koncept použitelný pro všechny; vládní organizace, firmy i domácnosti.

Kdo je Bea Johnson

Za průkopnici Zero waste je často označována Bea Johnson, Francouzska žijící v Kalifornii. Ta se rozhodla v roce 2008 koncept použít na svou domácnost a začala o tom psát na svém blogu Zero Waste Home. Blog měl tak velký úspěch, že ho brzy následovala kniha Domácnost bez odpadu, která byla dodnes přeložená do 27 jazyků. Bea Johnson inspirovala mnoho dalších zero waste blogerů a lidí, kteří stáli za otevíráním bezobalových obchodů, charit a organizací po celém světě. Zero waste koncept se díky sociálním sítím stal velmi populární a zabývají se jím statisíce účtů. Hashtag #zerowaste je na Instagramu označený ve více než 5 milionech příspěvků.

Jak začít s bezobalovou domácností

Pokud i vás tento koncept zaujal, ale pořádá váháte, zda do toho jít, není nic jednoduššího než začít vaši bezobalovou domácnost tvořit malými krůčky. Prvním takovým malým krokem je pozorování a všímání si veškerého odpadu, který vaše domácnost vytváří. Můžete si ho rozdělit do několika oblastí: kuchyň, koupelna, toaleta, úklid, ostatní, atp. Potom si určete ty oblasti, ve které vzniká nejvíc odpadu a poznamenejte si i to, o jaký typ odpadu se jedná. Pokud chcete začít opravdu postupně a pomalu, vyberte si jednu oblast, kterou začnete postupně měnit.

1. Kuchyň

V kuchyni vzniká zpravidla největší množství odpadu. Sem totiž spadá veškeré zásobování vaší domácnosti potravinami. Začněte třeba tím, že si pořídíte kvalitní látkové nákupní tašky nebo síťovky. Stejně tak svou kabelku vybavte opakovaně použitelnými sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo. Tím dáte sbohem všem jednorázovým papírovým taškám a igelitovým pytlíkům, které domů z obchodů nosíte. Jakékoliv sypké potraviny nakupujte v bezobalových obchodech.

Než ale začnete, je potřeba svou domácnost vybavit sklenicemi nebo dózami, ve kterých budete tyto potraviny skladovat. V bezobalových obchodech dnes najdete ze suchých potravin téměř vše, co doma k vaření potřebujete: obiloviny, luštěniny, mouky, semínka, oříšky, suché plody, čaje, káva, atd. Často je tam k dostání i čerstvé ovoce a zelenina, pečivo, farmářské mléčné výrobky, vejce a různé sezónní produkty.

bezobalová domácnost
2. Koupelna a toaleta

I v koupelně vzniká velké množství odpadu, zejména pokud část rodiny tvoří ženy a dívky. Zapátrejte na internetu a místo jednorázových hygienických pomůcek sáhněte po těch, které můžete používat opakovaně. Je to například dávkovač na mýdlo, znovupoužitelné tyčinky do uší, pratelné látkové odličovací tampónky, ale třeba i menstruační kalíšky nebo kalhotky. Hygienické i čistící prostředky včetně ekologicky rozložitelných pracích prášků a aviváží můžete kupovat stáčené v bezobalových obchodech do opakovaně použitelných lahví. Běžně jsou také dostupné poměrně snadné recepty na to, jak si čistící prostředky vyrobit doma.

bezobalová domácnost 2
3. Úklid

Toxické čistící prostředky i pomůcky jako plastové kartáče, pěnové utěrky nebo houbičky nahraďte netoxickými variantami. Sáhnout můžete třeba po dřevěných kartáčích s vlákny z kokosu, bavlněné houbičce nebo přírodní jutové drátěnce. Čistící prostředky jsou vyrobeny na bázi jedlé sody, octa nebo kyseliny citrónové a jsou tak ekologicky odbouratelné. V bezobalových obchodech i e-shopech seženete široký sortiment nejrůznějších ekologických produktů, díky kterým bude vaše domácnost nejen čistá, ale i voňavá bez nutnosti použití chemických přípravků.

bezobalová domácnost 3
4. Zahrada

Máte-li doma zahradu nebo třeba jen balkón nebo terasu, nezapomeňte si pořídit byť i úplně malý kompostér. Do něho můžete ukládat všechen bio odpad z kuchyně (a ze zahrady). Kompost pak využijete  na zahradě nebo třeba k hnojení pokojovek. Do kompostéru patří:

 • Rostlinný odpad všeho druhu
 • Čerstvá, vařená, mražená, sušená nebo dokonce i zkažená a plesnivá zelenina a ovoce
 • Zbytky rostlin
 • Exotické ovoce
 • Kávová sedlina
 • Posekaná tráva a vyčesaný mech
 • Spadané listí
 • Vlasy, vousy, chlupy a peří
 • Plata od vajec (natrhaná)
 • Karton a znečištěný papír
 • Natrhané ruličky od toaletního papíru
 • Seno, sláma a suché listí
 • Piliny a hobliny
 • Nalámané větve a větvičky
 • Papírové sáčky a tašky
 • Papírové brousky, utěrky a kapesníky
 • Podestýlka od býložravých domácích mazlíčků
 • Dřevěné uhlí a popel
 • Nadrcené skořápky od vajec
 • Papírové sáčky od čaje,..
bezobalová domácnost 4
Začněte žít bez obalů

Koncept bezobalové domácnosti má pozitivní dopad nejen na životní prostředí, ale i na naše děti, které se tak přirozeným způsobem učí žít s minimem odpadu. Pamatujte, že i malé změny mají velký význam. Najděte si v konceptu bezobalové domácnosti to, co vám bude vyhovovat a v čem se bude celá rodina cítit dobře. Pomoct vám může i někdo, kdo je v bezobalové domácnosti větší profík a kým se můžete inspirovat. Ať už je to někdo, kdo je vám blízký fyzicky ve vašem městě nebo okolí, nebo někdo, koho můžete sledovat na sociálních sítích. Tam si také můžete najít komunitu, ve které se můžete poradit a zeptat se na cokoliv, s čím se nejvíc potýkáte. Uvidíte, že budete brzy překvapeni tím, jak je tento nový životní styl jednoduchý.

Ještě víc tipů na to, jak šetřit životní prostředí každý den , najdete v jednom z našich starších článků.

Kromě toho, že píšeme tento blog, provozujeme také e-shop Druhé kolo, ve kterém najdete hračky pro děti, které sice už někde dosloužily, ale jinde mohou udělat ještě hodně radosti. Jsou ve velmi dobrém stavu, kvalitní, moderní a za výhodnou cenu. Přejděte do našeho e-shopu a přesvědčte se.

Další články