Second hand hračky a 5 důvodů proč je zvolit

second-hand-hracky

Co je „sekáč“ nemusíme vysvětlovat. Česká zkratka pro anglické slovní spojení „second hand“, který se používá pro už použité zboží na trhu. Second hand hračky nejsou jiné. I hračkám můžeme dávat další život. Vzhledem k jejich omezené době použití bývají často v super stavu a byla by škoda je nepoužívat dál.

Hračky a cirkulární ekonomika

Co je cirkulární ekonomika? Tenhle pojem nemá žádnou jednotnou a jasnou definici. Když to ale řekneme jednoduše, jejím cílem je minimalizovat odpad a šetřit omezenými zdroji. Ideální řešení je pak přeměna odpadového materiálu zpátky na zdroje. Ne vždycky je to ale možné. Co může být další možností?

  • Zpomalení toku zdrojů zvýšením životnosti výrobků.
  • Změna chování nás spotřebitelů. Na té můžeme zapracovat každý z nás.

Na cirkulární ekonomice se podílíme ať už vědomě či nevědomě skoro všichni. Třídíme odpad, máme na zahradě bio popelnici nebo kompostér. Půjčujeme si knížky v knihovně, schováváme oblečení po starších dětech pro ty mladší nebo je předáváme dětem našich kamarádek. V Druhém kolo posíláme dál hračky a moc si přejeme, abyste toto naše nadšení sdíleli i vy. A proč? Tady je 5  důvodů.

5 důvodů pro second hand hračky

Po přečtení následujících řádků třeba přijdete na další důvody. My jsme se zaměřili na pět hlavních, které jsou podle nás nejdůležitější. Většina souvisí s cirkulární ekonomikou, ale některé jsou prostší, i když určitě ne méně důležité.

Materiálová úspora

Většině hraček děti odrostou dřív, než je stačí zničit, takže vlastně dřív než skončí životnost hraček. Tak proč nevyužít jejich potenciál na maximum tím, že je pošleme dál a jejich životnost tak prodloužíme? Proč čerpat zdroje k výrobě něčeho, co nám leží doma, když někdo jiný přesně tohle potřebuje? 

Ochrana životního prostředí

Zatímco tříkolka, ze které vaše děti už vyrostly, leží nepoužívaná v garáži, životní prostředí trpí výrobou dalšího úplně stejného kusu. Tím, že ji pošleme do Druhého kola přispějeme ke snížení uhlíkové stopy, která při její výrobě vzniká. Že je to jen kapka v moři? Ale moře i oceány se skládají právě z takových drobných kapek.

Snížení množství odpadu

Nepoužívané hračky se hromadí, zabírají příliš místa a překáží. Nezbývá, než je vyhodit a podílet se tak na 1 miliardě tun věcí, které každý rok končí na evropských skládkách. Jde to i jinak? Samozřejmě. Dát hračkám druhou šanci a zredukovat tak alespoň trochu množství odpadu, které na skládky směřuje.

Radost dětem

Děti jsou naše budoucnost a právě pro ně se snažíme zlepšit životní prostředí. Jednou nám za to možná poděkují, i když teď se právě radují z nových her, hraček a dalších dárků. Dopřejte radost i dětem, jejichž rodiče si nemohou nové a drahé věci dovolit. Pro tyto rodiny je nákup z Druhého kola ideálním řešením.

Nehromadění věcí

Jedním z kroků na cestě k udržitelnosti je nekupování věcí, které budete využívat pouze sporadicky a které nutně nepotřebujete. U hraček však často máme pocit, že přesně tohle  dítě ke správnému vývoji potřebuje (jak jsme uváděli v článku Jak se druhé kolo začalo roztáčet), ale po čase se hračka omrzí nebo jí děti prostě odrostou. A my hromadíme a hromadíme, až pro samou hračku není kam šlápnout. Vyčistěte úložné prostory a buďte pro své děti názorným příkladem, že hromadění nepoužívaných věcí nemá smysl.  

Inspirace přírodou

Cirkulární ekonomika nachází inspiraci v přírodních ekosystémech, které jsou založeny na funkčních cyklech organických živin. Možná proto je nám z podstaty tak blízká. I my jsme přece součástí přírody. Cirkulární ekonomika se jako pojem může zdát příliš technokratická, ale můžete si ji nahradit jiným sloganem. My jsme si prostě řekli, že máme rádi, když se věci točí.

Tak přispějme k ochraně životního prostředí a posílejme hračky dál, třeba do Druhého kola.

Doporučené články